Ludzie na całym świecie coraz częściej sięgają po Kava, żeby się zrelaksować. Chcą poczuć się bardziej szczęśliwi czy chociaż na krótki moment zapomnieć o problemach życia codziennego. Wiele osób zaczyna zauważać w naparach z pieprzu metystynowego alternatywę dla alkoholu, która tak jak on potrafi znacząco uatrakcyjnić rozmaite spotkania towarzyskie, nie powodując przy tym całej gamy mniej lub bardziej poważnych niepożądanych efektów ubocznych.

Wiele ludzi zainteresowało się Kava ze względu na to, że jest ona w pełni naturalna, znacznie zdrowsza dla naszego organizmu, niż wspomniany wcześniej alkohol oraz inne, nielegalne w naszym kraju substancje psychoaktywne, po które, nie oszukujmy się, wielu ludzi sięga. Nowi konsumenci Kava zazwyczaj mają szereg pytań, skupiających się głownie dookoła samego działania tego napoju, często zestawiając go z alkoholem czy narkotykami.

Jak będę się czuł po wypiciu Kava? Czy będę odurzony? Po jakim czasie od spożycia poczuje pierwsze efekty? Jak długo będą się one utrzymywać? Jaka dawka Kava jest odpowiednia? Pytań jest wiele, na większość z nich da się odpowiedzieć, chociaż nie zawsze jest to łatwe, gdyż Kava, w odróżnieniu od alkoholu i większości narkotyków, jest substancją w pełni naturalną, poprawiającą nasz humor i nastrój, przez co czasami ciężko zamknąć ją w jakichś ramach tak jak można to zrobić w przypadku wspomnianych wyżej substancji. Oto odpowiedzi na pytania, z którymi powinien zaznajomić się każdy, kto chciałby spróbować Kava.


Czy Kava spowoduje, że będę odurzony?

Społeczność konsumentów Kava i miłośników tej rośliny raczej stroni od nazywania stanu występującego po wypiciu hajem. Jest to termin jednocześnie kojarzący się z substancjami z których zdecydowana większość jest nielegalna, zaś Kava nie jest w Polsce nielegalna, nie jest też klasyfikowana jako narkotyk. Stąd warto unikać terminologii narkotykowej w przypadku pieprzu metystynowego, by uniknąć nieporozumień, które mogłoby doprowadzić do postrzegania Kava jako narkotyku.

Kiedy ludzie pytają o stan następujący po wypiciu napoju, często chcą po prostu wiedzieć, czy odczują jej działanie i czy poczują się po niej dobrze. Na to pytanie można odpowiedzieć łatwo i bez żadnego zawahania: tak. Kava wyraźnie polepsza samopoczucie i sprawia, że odczuwamy spokój.

Konsumenci tego naparu twierdzą, że po wypiciu ogarnia ich uczucie szczęścia, niektórzy nawet, w zależności od pitej odmiany odczuwają delikatną euforię. Nie jest to jednak stan, który można nazwać hajem. Po konsumpcji Kava nie dostaniemy niekontrolowanego ataku śmiechu, nie będziemy widzieć przed oczami bohaterów popularnych kreskówek, raczej nie zaczniemy również, bez koszulki i z ręką uniesioną ku niebu bełkotliwymi słowami śpiewać przebojów grupy Perfect, a nasza szczęka 15 minut po spożyciu Kava nie zacznie żyć własnym życiem.

Kava po prostu wzbudza w nas uczucie szczęścia, a człowiek szczęśliwszy chętniej wychodzi z domu, lepiej czuje się w towarzystwie innych ludzi a nawet czerpie więcej przyjemności ze zwykłych, domowych czynności. To własnie ze względu na te cechy picie Kava staje się coraz bardziej popularne jako forma społecznego relaksu. W przypadku Kava, zazwyczaj relaks fizyczny, jest poprzedzony relaksem mentalnym. Istnieje wiele odmian pieprzu metystynowego, a każda z nich oferuje odrobinę inne efekty, co jest zależne od konkretnej mieszanki kawalaktonów zawartych w danej odmianie. Kava typu heady uspokaja, dodają energii, a także często czynią konsumentów bardziej rozmownymi, co powoduje że idealnie nadają się do spożywania wśród innych ludzi.

Osoby twierdzące, że po wypiciu Kava odczuwały lekką euforię, w większości przypadków również odnoszą się do napoju typu heady, gdyż to on powoduje taki właśnie efekt.

Kava w żaden sposób nie wpływa na jasność umysłu – rozluźnia ona zarówno umysł jak i ciała, ale kompletnie nie zaburza funkcji poznawczych. Nie powoduje ona również agresji, a wręcz przeciwnie – wprowadza organizm w stan relaksu, w którym wchodzenie w jakiekolwiek konflikty wydaje się nie pomysłem nie tyle kiepskim, co wręcz absurdalnym.

Po jakim czasie od wypicia Kava zadziała i jak długo odczuwa się jej efekty – opis doznania towarzyszącemu piciu Kava

Pierwszą rzeczą po wypiciu Kava, na którą większość konsumentów od razu zwraca uwagę, jest uczucie delikatnego i przyjemnego odrętwienia w jamie ustnej. Utrzymuję się ono bardzo krótko, bo trwa zazwyczaj około dwóch minut i jest dobrym znakiem, gdyż charakteryzuje napoje Kava wysokiej jakości. Rzeczywiste efekty powinny pojawić się po około 15-20 minutach od wypicia filiżanki lub kokosu wypełnionego Kava. Pierwszym następstwem konsumpcji jest pojawienie się poczucia spokoju i szczęścia oraz odczuwalne zmniejszenie napięcia mięśniowego. Stopień w jakim odczuwa się te efekty jest zależny od chemii naszego ciała, oraz przede wszystkim od odmiany Kava jaką wypiliśmy. Utrzymują się one w niektórych przypadkach nawet do 90 minut. Warto dodać, że Kava jest zawsze najskuteczniejsza na pusty żołądek. Wypicie naparu po sycącym posiłku w wielu przypadkach nie da żadnych efektów, dlatego zaleca się picie jej od 3 do nawet 4 godziny po dużym posiłku, a następnie coś przekąsić, gdyż jedzenie po wypiciu Kava smakuje wyśmienicie.

Jaka jest podstawowa dawka? Ile Kava można wypić?

W przypadku dawkowania Kava mówi się zawsze o wielkości porcji. Podczas pierwszego spotkania z Kava dobrze jest stosować się do instrukcji podanych na opakowaniu produktu. Zazwyczaj trzy łyżki tradycyjnego proszku z korzenia Kava, lub jedna łyżka w przypadku produktu instant lub mikronizowanego są uznawane za porcje. Jeśli chodzi o ilość wody lub innego płynu z którym przygotowujemy nasz napój, w przypadku jednej porcji powinna ona wynosić około 300 ml. Po kilkukrotnym spróbowaniu Kava, każdy może dostosować wielkość porcji do swoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Warto dodać, że w przypadku kiedy wypijemy za dużo napoju, na pewno to odczujemy. Mogą pojawić się delikatne mdłości i ból głowy – nie zwiastują one niczego niepokojącego, natomiast jest to sygnał, że na dziś powinniśmy dać sobie już spokój, żeby nie poczuć się gorzej.

Odwrotna tolerancja

Przy pierwszym kontakcie z Kava dobrze jest wypić od razu dwie porcje – istnieje szansa, że po jednej nie poczuje się żadnych efektów, a jest to pokłosie zjawiska zwanego odwrotną tolerancją. Im więcej Kava się pije, tym bardziej organizm dostosowuje się do działania kawalaktonów, wytwarzając efekty relaksacji umysłu i ciała. Dlatego w przypadku pierwszej konsumpcji Kava, dobrze jest wypić dwie filiżanki, by poczuć pełną game efektów jakie oferuje ten wspaniały napój. Z każdym kolejnym podejściem efekty będą odczuwane po mniejszych dawkach, gdyż organizm zaznajomi się już z kawalaktonami i będzie potrafił poprawnie reagować na ich działanie.

Pracownicy Kava barów, czyli miejsc które na świecie zyskują coraz większa popularność, często pytają swoich klientów czy będą próbować Kava po raz pierwszy. Jeśli odpowiedź jest twierdząca, oferują dwie filiżanki Kava w cenie jednej, by pozwolić klientowi odczuć pełnie relaksu jaki oferuje pieprz metystynowy, co zaowocuje ich powrotem do lokalu. Jeżeli ktoś, z przyczyn zdrowotnych czy jakichkolwiek innych obawia się wypicia od razu dwóch filiżanek, może spróbować picia po jednej przez 4 kolejne dni. W efekcie tolerancja powinna się obniżyć, a taka osoba po upłynięciu tych kilku dni będzie mogła odczuć pełnie szczęście już po kilku łykach.

Warto dodać, by nie łączyć Kava z alkoholem oraz lekami przeciwlękowymi na receptę – może to prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Zamiast tego, dobrze jest spróbować kilku rodzajów Kava i poeksperymentować z metodami przygotowywania napoju, by znaleźć to, czego się od Kava oczekuje.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *