kava dawka

Wielu ludzi zaczynających swoją przygodę z kava ma pewne wątpliwości dotyczących dawkowania. Każdy początkujący konsument chce wiedzieć jak dawkować kava, by sporządzona porcja nie była ani zbyt mocna, ani zbyt słaba. Problemem jest jednak fakt, że na to pytanie nie istnieje idealna odpowiedź wyrażona na przykład w liczbie gramów. Na wielkość preferowanej dawki kava wpływa wiele czynników, które postaram się przybliżyć poniżej.

Jakość, rodzaj i odmiana kava ma wpływ na odczuwane efekty

korzeń kava

Na samym początku warto podkreślić, że istotną rolę w dawkowaniu kava odgrywa jakość produktu. Wysokiej jakości produkt na pewno zagwarantuje lepsze i intensywniejsze efekty relaksacyjne niż ta sama dawka kava niskiej bądź średniej jakości. Z tego względu warto zaopatrywać się w kava u renomowanych sprzedawców. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że to oni mają dostęp do wysokiej jakości produktów.

Kolejną istotną kwestią jest rodzaj pitej kava. Różne odmiany działają w odmienny sposób, co również ma swoje przełożenie na dawkowanie.
Istnieją dwa główne typy kava: Noble i Tudei. Ten drugi jest określany mianem dwudniowego, ze względu na to, że może powodować skutki uboczne, trwające nawet do dwóch dni. Za najbardziej nieprzyjemne wśród nich można uznać intensywne nudności. Noble to kava szlachetna, wysokiej jakości i tylko taką sprzedajemy w naszym sklepie.

Różne rodzaje oferują konsumentom odmienne odczucia. Przykładowo kava Pouni Ono nie powoduje przesadnego uspokojenia, przez co bardzo dobrze funkcjonuje się po jej wypiciu w ciągu dnia. Na przeciwnym biegunie znajduje się kava Borongoru, posiadająca bardzo silne działanie relaksacyjne, przez co idealnie nadaje się do spożywania wieczorami.
Istotna w sprawie dawkowania jest również forma w jakiej znajduje się nasza kava. Tradycyjny napar kava przygotowany z proszku z mielonego korzenia pieprzu metystynowego jest słabszy niż kava mikronizowana, co również wpływa na dawkowanie.

Wielkość porcji

kava

Przejdźmy do meritum, czyli do wielkości sugerowanej porcji. Na początku bez wątpienia warto trzymać się dawkowania proponowanego na opakowaniach naszych produktów. Trzy łyżki tradycyjnego proszku z korzenia kava zalane 250-350 ml wody dają jedną porcje Kava dla jednej osoby. W przypadku kava mikronizowanej, zalecana dawka zmniejsza się do 1 łyżki proszku, którą należy wsypać i zmieszać z 250-350 ml dowolnego napoju bezalkoholowego.

Warto eksperymentować z odmianami kava

Większość ludzi pije kava wieczorami, więc wielu z nich na pewno podczas takiego wieczoru wypije więcej niż jedną porcje napoju. Każdy człowiek po kilku dniach konsumpcji wyczuje, ile może wypić by czuć się komfortowo i odczuwać zadowalające efekty relaksacyjne. Warto pamiętać o tym, że pierwsze odczuwalne efekty picia kava pojawią się po około 15-20 minut po spożyciu. Warto zatem chwilę poczekać, zanim sięgnie się po kolejną porcje.
Najlepszą metodą na otrzymanie konkretnej odpowiedzi na pytanie o dawkę jest eksperymentowanie z rodzajami kava, wypróbowanie kilku porcji podczas jednego dnia jak i uraczenia się zaledwie jedną. Warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć swoje własne preferencje co do odmiany, wielkości dawki i ilości porcji. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni cieszyć się efektami, jakie kava oferuje swoim konsumentom.

Odwrotna tolerancja

Odwrotna tolerancja jest zjawiskiem występującym u ludzi pijących kava. W praktyce oznacza ona to, że wraz z kolejnymi wypitymi porcjami kava zaczyna na nas działać bardziej niż wcześniej. Wynika to z tego, że organizm potrzebuje czasu by nauczyć się poprawnie reagować na kava. Zaletą napoju z pieprzu metystynowego jest fakt, że objawem, który poinformuje nas o tym, że wypiliśmy jej za dużo jest uczucie senności. W takim przypadku należy po prostu iść spać i cieszyć niezwykle efektywnym snem jaki daje kava. Czasami mogą również pojawić się delikatne nudności – jest to sygnał, że picie więcej kava tego wieczoru nie ma sensu.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *